WINDYKACJA DŁUGU – POZNAŃ

Skontaktuj się z nami i uzyskaj analizę prawną swojej sprawy

Kompleksowa windykacja długu

Odzyskiwanie pieniędzy jest czynnością stresującą, dla wielu niekomfortową, a często także trwa dość długo. Starasz się odzyskać swoje pieniądze od dłużnika? Bezskutecznie? Skuteczna windykacja długu to zadanie dla specjalistów. Nasza kancelaria zajmie się nim. Jesteśmy tam, gdzie nasz klient – nasza oferta dotyczy terenu całego kraju.

Prowadzimy profesjonalną i kompleksową windykację długu w każdym z jej poszczególnych etapów. Nasze usługi dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i firm, łącznie z windykacją małych zadłużeń oraz windykacją międzynarodową. Przygotowujemy polubowne próby zaspokojenia roszczeń, ale także obsługujemy wszystkie procedury windykacji na drodze sądowej. Posiadamy solidne, wieloletnie doświadczenie w zakresie egzekucji długów.

Zaległości – windykujemy należności z tytułu: faktur za dostawę oraz usługi, umów o pożyczkę, umów w formie pisemnej i ustnej, umów o pracę, niewykonania zawartej umowy, zaliczek, egzekucji kar umownych, spraw przedawnionych, dowolnych opłat likwidacyjnych z polisolokat inwestycyjnych, a także spraw rozwodowych. Sprawna windykacja długu naszego klienta to dla nas priorytet. Nie zwlekamy, działamy!

Chronimy Ciebie i Twoje mienie

Do każdej powierzonej nam sprawy podchodzimy indywidualnie – każdorazowo analizujemy sytuację klienta i znajdujemy optymalne rozwiązanie, które wdrażamy w życie dzięki profesjonalnym, wypracowanym narzędziom.

Dbamy o kulturę i dobre relacje z dłużnikiem. Staramy się, aby windykacja długu naszego klienta przebiegła w najbardziej kompromisowy sposób. Wiemy, że chwilowe długi kontrahenta nie skreślają go na zawsze z listy wartościowych kooperantów. Dlatego prowadzone rozmowy odbywają się w sposób partnerski, a jednocześnie stanowczy i zdecydowany, aby chronić Ciebie i Twoje mienie.

Nasza fachowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie sprawi, że windykacja długu okaże się łatwiejsza i szybsza niż myślisz. Jesteśmy skutecznym narzędziem w walce o odzyskanie Twoich pieniędzy. Działamy na terenie Poznania i całego kraju.
Sprawdź nas!

ZADZWOŃ DO NAS

Adwokat Piotr Markowski
Radca prawny Piotr Michałowski

NAPISZ DO NAS


     

     

    Windykacja długu – co może firma windykacyjna?

    Postępowanie w sprawie ściągnięcia długu może przyjąć trzy formy. Pierwszą z nich jest windykacja należności bezpośrednio przez wierzyciela. Następna opcja to skorzystanie z pomocy sądu, czyli założenie sprawy sądowej, która uwzględni komornicze postępowanie egzekucyjne. Trzecim, ostatnim sposobem jest zlecenie ściągnięcia długu firmie windykacyjnej. Niestety często dzieję się tak, że działania wierzyciela w kierunku odzyskania długu nie skutkują. Dlatego też warto wiedzieć więcej o pozostałych sposobach. Jaki jest zakres uprawnień komornika lub sądu? Co może firma windykacyjna?

    Po pierwsze, działania firmy windykacyjnej mogą w teorii być realizowane niezależnie od tego, czy w danej sprawie toczy się jednocześnie postępowanie sądowe. Jednak w rzeczywistości windykacja odbywa się zazwyczaj w zamian sprawy sądowej. Żadna firma windykacja nie jest organem egzekucyjnym. Co w praktyce oznacza, iż nie ma ona takich samych uprawnień jak sądy czy komornicy.

    Zatem co może firm windykacyjna? Firma windykacyjna może podejmować działania mające na celu spełnienie świadczenia dłużnika. Należy tutaj wyróżnić takie postępowanie jak:

    • wysyłanie wezwań do zapłaty
    • powoływanie się na dokument świadczący o długu,
    • poinformowanie dłużnika o aktualnym stanie zadłużenia, odsetkach, terminie oraz sposobie uregulowania zobowiązania.

    W przeciwieństwie do organów państwowych, firma windykacyjna nie ma uprawnień by:

    • dokonywać zajęcia jakiejkolwiek części majątku dłużnika,
    • nachodzić go w miejscu zamieszkania lub niepokoić werbalnie lub pisemnie,
    • żądać wyjawienia informacji o wielkości majątku czy też zastraszać, w tym skutkami niespłacenia długu.

    Firmy windykacyjne nierzadko naruszają dobra osobiste dłużnika, dlatego też warto zapamiętać co może firma windykacyjna w stosunku do zobowiązanego.

    Gdy jesteśmy wierzycielem możemy skorzystać z usług windykacji jak i pomocy organów państwowych. W przypadku postępowania sądowego lub komorniczego rozwiązanie problemu przyjmuje bardziej oficjalną formę, lepiej odbieraną przez dłużnika, jednak wadą takiej opcji jest często długi czas odzyskania środków przez wierzyciela.

    Wiesz już co może firma windykacyjna, czym różni się od organów państwowych oraz jakie mają one uprawnienia.

    Postępowanie komornicze krok po kroku

    Konsekwencją niespłacania długów może być egzekucja komornicza. Postępowanie komornicze to szereg norm prawnych będących częścią procedur działania prawa cywilnego, mających na celu doprowadzenie do spłaty zaległości (ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych). Komornik zajmuje majątek dłużnika na poczet spłaty długu.

    Dowiedz się jak wygląda postępowanie komornicze krok po kroku.

    Komornik sądowy to stanowisko publiczne. Należy pamiętać, iż działa on na wniosek wierzyciela, którym może być wiele instytucji, np. bank, towarzystwo ubezpieczeń czy firma pożyczkowa. Komornik jest poniekąd narzędziem, mającym wykonać wyrok sądu. Jego zadaniem jest windykacja należności. W tym celu komornik sądowy może zająć większość majątku dłużnika, a jedynymi przedmiotami, jakich wziąć nie może, to te, które są chronione prawnie. Niektóre z dóbr, takie jak podstawowe do życia sprzęty czy alimenty, nie podlegają zajęciu komorniczemu.

    Postępowanie komornicze zaczyna się od pisma zawiadamiającego o wszczęciu egzekucji komorniczej. Jest to pierwszy krok w drodze do odzyskania długu. W przypadku niepodejmowania pisma przez dłużnika, komornik ma prawo stawić się osobiście w jego miejscu zamieszkania. Następnie komornik wyznacza wartość majątku dłużnika. Kolejnym krokiem w postępowaniu komorniczym jest zajęcie części wynagrodzenia za pracę. Komornik ma prawo zapytać o rachunek bankowy, który także może zostać zajęty. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia, komornik może zająć także część emerytury lub renty, zostawiając jedynie kwotę wolną od zajęcia. Krok po kroku zajmowane mogą być kolejne dobra, w tym ruchomości i nieruchomości będące we władaniu dłużnika.

    Terminowe spłacanie swoich należności to ważny aspekt odpowiedzialnego życia. Dlatego, aby uniknąć problemów z wszczęciem postępowanie komorniczego, warto dbać o terminowość swoich zobowiązań.

    Odzyskiwanie długu od osoby prywatnej

    Pożyczanie pieniędzy rodzinie to bardzo popularna praktyka. Nierzadko się zdarza, że zawieramy jedynie tzw. umowę ustną. W takiej sytuacji odzyskanie długu od osoby prywatnej może być czasochłonne i niełatwe. Gdy nie dysponujemy żadnym dowodem pożyczenia pieniędzy, skierowanie roszczenia na drogę sądową może okazać się niewystarczające.

    Od czego zacząć odzyskanie długu od osoby prywatnej?

    Po pierwsze, tworząc umowę pożyczki warto zastosować się w niej do regulacji prawnych kodeksu cywilnego. Warto wiedzieć, że umowa pożyczki powyżej 1000 złotych powinna być stwierdzona dokumentem; że w przypadku braku określenia terminu spłaty, pożyczkobiorca ma obowiązek oddać kwotę pożyczki w ciągu 6 tygodni, a pożyczkodawca może żądać odsetek w przypadku braku spłaty w terminie. Ważny także jest fakt, iż w przypadku wątpliwości czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić pożyczkę, pożyczkodawca ma prawo odstąpić od umowy.

    Odzyskiwanie długu od osoby prywatnej możemy przeprowadzić również drogą sądową. Najlepszym dowodem pożyczki jest oczywiście umowa, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jej spisaniu. Jeśli jednak nie chcemy jej spisywać, warto zadbać o obecność osób trzecich podczas przekazywania pieniędzy, a w przypadku przelewu, odpowiednio go zatytułować. Gdy posiadamy dowody pożyczki, a wezwania do zapłaty nadal nie skutkują, możemy wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty. W takie sytuacji, pożyczkobiorca zobligowany jest do oddania pożyczonej kwoty w ciągu dwóch tygodni. Gdy jednak tego nie zrobi, nakaz zapłaty się uprawomocni. Ponadto pożyczkodawca ma prawo wnioskować o egzekwowanie długu przez komornika.

    Dla wielu z nas, odzyskiwanie długu od osoby prywatnej, szczególnie od przyjaciół i rodziny, jest niezbyt niekomfortowe. Dlatego też, aby uniknąć niejasnej sytuacji, warto zawierać precyzyjne, pisemne umowy.

    POZNAŃ – SIEDZIBA GŁÓWNA:

    Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: +48 507 039 346, +48 694 281 190